İsyanımız Kime Gençlerin İntihar Sevdası

İsyanımız Kime Gençlerin İntihar Sevdası

Son zamanlarda bilhassa gençlerde görülen ruhsal bozukluk, gençlerin memnuniyetsizliği, sabırsızlığı, isyankarlığı bizden önceki neslin hiç de alışmış olduğu bir durum değil.

Ruhsal bozukluğunun temelinde elbette maneviyat  eksikliği vardır.

Bununla beraber genel anlamda ruhsal bozukluğa sebep gösterilen şeylere bakarsanız kişinin fıtratına muhalefet etmesinden kaynaklanan sorunlar olduğunu göreceksiniz.

İnsanın fıtraten sahip olduğu değerleri bastırma eylemi veya onları doğru zaman ve yerde kullanamama, kişini ruhsal anlamda sarsılmasına sebebiyet vermektedir.

Mesela her insanın fıtraten sahip olduğu itaat etme hasletinin, imanda muhatab olduğumuz emir ve yasaklar ile etrafı çizilmiştir.

Kocasına idareci olmaya çalışan kadın, anne babasına hükmetmeye kalkan çocuklar fıtratlarına muhalefet ettiği için, şüphesiz ki en büyük zararı kendileri görecektir.

Gençliğin manevi boşluğunu dolduran şeytanı duygular, gençleri fıtraten sahip oldukları duyguların hilafına hareket ettirmektedir.

Allah’a ibadet ve tevekkülden ari olan gençler, kalplerinin mutmain olduğunu zannettikleri mekanlarda kendi geleceklerini karartacak ameller ile meşgul olmaktalar.

Son zamanlarda artan intiharların sebeplerine bakarsanız, hepsinin Allah’a isyan edilen bir amel ile başladığını göreceksiniz.

Faize bulaşan kişinin malının harap olması, kumar oynayan kişilerin namuslarına kadar her şeylerini kaybetmeleri, kendisine haram olan erkek veya kadına beslenen aşırı sevgi,  itaat etmesi gerekirken hükmetmeye kalkışan kişilerin başarısızlık neticeisinde içlerinde duydukları sıkıntı, beraberindeki ağır imtihan ve kişinin buna hazırlıklı olmaması onları kendi canlarına kıyma eylemine itmiştir.

İslam’da en büyük günahlardan sayılan intihar, artık o kişiler için güya son çare olmuştur.

İntihar eden kişinin yaptığı büyük hatalar önce onu mahvetmiş sonra da Allah’a karşı olan güvenlerini yitirmelerine sebep olarak, hem onları ümitsiz kılmış, hem de o darlıktan çıkmaya Allah’ın dahi gücü yetmeyecekmiş gibi (haşa) Allah’ın verdiği canı almak için teşebbüs etmiş.

Oysaki İslam intiharı çok şiddetli şekilde kınamış, tahzir ve vai’d babında sakındırmıştır. Rasulullah (s.a.v) intihar edenin cenaze namazını dahi  kılmamıştır. (Sahih-u Muslim 978)

İsyanımız Kime Gençlerin İntihar Sevdası

Cihan Elmas

Gençler Fedakarlık Zamanı Gelmedi Mi

Uluder Youtube Kanalımızı  Takip Etmek İçin Tıklayın

You may also like...