Ne İçin Yaratıldık ?

Ne İçin Yaratıldık ?

Değerli okuyucu kardeşim! Zaman zaman karşılaştığımız bu sorunun cevabı aslında Kuran-i Kerim’in tüm ayetleridir. Yani Kuran’ın tüm ayetleri insanın yaratılış gayesini anlatır.  Nebi ve Rasullerin gönderiliş amacı, Kitapların indiriliş amacı insanoğluna ne için yaratıldığını öğretmek ve hatırlatmak içindir. Rabbimiz bu sorunun cevabını her kulun bilmesini o kadar önemsemiş ki buna sebep Kur’an’ın ve Rasullerin bazen direk bazen dolaylı yoldan, en çok misal getirdiği konu bu olmuştur. Bakınız değerli okuyucu kardeşim ! Rabbimiz Zariyat Suresi 56-57-58. Ayetlerde  şöyle buyuruyor.

     وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْاِنْسَ اِلَّا لِيَعْبُدُونِ(٥٦)

(٥٧)مَٓا اُرٖيدُ مِنْهُمْ مِنْ رِزْقٍ وَمَٓا اُرٖيدُ اَنْ يُطْعِمُونِ 

(٥٨)اِنَّ اللّٰهَ هُوَ الرَّزَّاقُ ذُو الْقُوَّةِ الْمَتٖينُ 

56- Ben cinleri ve insanları Ancak Bana İbadet Etsinler Diye Yarattım

57- Ben onlardan beni rızıklandırmalarını Beni doyurmalarını istemiyorum.

58- Şüphesiz ki Allah güç ve kuvvet sahibi Rezzak (rızım veren) olandır.

Görüldüğü gibi Rabbimizin bizleri yaratma sebebi yalnızca Rabbimize ibadet etmektir. 

Peki ya İbadet nedir ?

İBADET: Herhangi bir kişiden düşünce (akıl), söz (dil), kasıt(kalp) ve fiil (tüm beden) olarak sudur eden (meydana gelen) her şeyin adıdır.

Düşününüz değerli kardeşim! özrü olmayan her insan düşünür, konuşur, kalbinden bir şeyler geçirir ve bazı fiillerde bulunur. İşte tüm bu dört aşamada Allah’ın razı olacağı şeyleri yaparsa bu Allah’a kulluk etmiş olur. O’nu razı etmiş olur ve sevap kazanır. Bu dört merhale ile Allah’ın razı olmadığı şeyler yaparsa o zaman günah kazanır. Her kimin rızası için o günaha meyletti ise o kişi ahirette ona bir fayda veremez ve o, onunla baş başa o bırakılır.

Bir örnek verelim. Allah azze ve celle bizlere dil ve konuşma yeteneği vermiştir. Bu dili ve yeteneği Allah’ın razı olacağı şeyler ile meşkul edersek bu bizim için kıyamet gününde sevap olarak karşımıza çıkar. Allah’ın razı olmadığı kötü sözler, yalan, iftira veya gayrı ahlaki sözler ile meşkul edersek bu da Allah’ın razı olmadığı ameller olur ki bunlarda ancak haramdır ve kıyamet günü günah olarak karşımıza çıkacaktır.

Rabbimiz Mulk suresi 2. Ayette ise

اَلَّذ۪ي خَلَقَ الْمَوْتَ وَالْحَيٰوةَ لِيَبْلُوَكُمْ اَيُّكُمْ اَحْسَنُ عَمَلًاۜ وَهُوَ الْعَز۪يزُ الْغَفُورُۙ

“O, hanginizin daha salih amel yapacağını sınamak için ölümü ve hayatı yaratandır. O, mutlak güç sahibidir, çok bağışlayandır. “

          Bu ayette ise salih amel yapmamız için yaratıldığımızdan bahsediliyor. O zaman salih amel nedir. Bu konu da bir sonra ki serimizde yer alacaktır inşallah

CİHAN ELMAS

Ne İçin Yaratıldık ? cihanelmass.blogspot.com dan alınmıştır .

Çocuklara Kelime-i Şehadeti Telkin Etmek

You may also like...