Darul İslam’ın Tarifi

Darul İslam’ın Tarifi

İbn Useymin (rhm) “40 HADİS” isimli kitabı şerh ettiği eserinde, kitabın ikinci hadisi olan “Cibril Hadisi” nin faydaları 12. Maddede şöyle der :

İman ile İslam birlikte zikredildiklerinde farklı manalarda olurlar. İslam;  dilin söyledikleri ve organların amelinden müteşekkil olan zahiri amellerle, İman ise; kalplerin itikadı ve amellerden müteşekkil olan batıni amellerle tefsir edilir.

Bunun misali şu anda görüyor olduğumuz hadistir. Bu iki kavramın farklı manalarda olduklarına şu ayet-i kerimede delalet eder

قَالَتِ الْاَعْرَابُ اٰمَنَّاۜ قُلْ لَمْ تُؤْمِنُوا وَلٰكِنْ قُولُٓوا اَسْلَمْنَا وَلَمَّا يَدْخُلِ الْا۪يمَانُ ف۪ي قُلُوبِكُمْۜ وَاِنْ تُط۪يعُوا اللّٰهَ وَرَسُولَهُ لَا يَلِتْكُمْ مِنْ اَعْمَالِكُمْ شَيْـًٔاۜ اِنَّ اللّٰهَ غَفُورٌ رَح۪يمٌ

“Bedeviler ‘biz iman ettik’ dediler. De ki : siz iman etmediniz ama teslim/ islam olduk deyiniz çünkü iman henüz kalplerinize yerleşmedi”[1]

Eğer birisi – bu iki kavram birlikte zikredildiklerinde farklı olurlar – sözümüzde bir problem vardır derse, delil olarak da Allahu Teala’nın şu ayetini delil getirirse

فَأَخْرَجْنَا مَن كَانَ فِيهَا مِنَ الْمُؤْمِنِينَ

“Orada bulunan müminleri çıkardık”

فَمَا وَجَدْنَا فِيهَا غَيْرَ بَيْتٍ مِّنَ الْمُسْلِمِينَ

 “Zaten orada Müslümanlardan bir ev halkından başka kimse kalmadı”[2]

Burada İslam ile iman aynı manada ifade edilmiştir diyecek olursa,

Cevap olarak deriz ki :

Bu anlayış hatalıdır. “Bunun üzerine orada bulunan müminleri çıkardık” ayeti müminlere ait bir durumdur. “Zaten orada Müslümanlardan bir ev halkından başka kimse bulmadık” ayeti ise Lut’un evinde bulunan herkesi kapsamaktadır.

Lut’un evinde mümin olmayan da vardı. O da kendisine ihanet edip onunla beraber olmadığı halde onunla birlikteymiş gibi gösteren karısıdır. Dolayısıyla ev Müslümanların evidir. Zira kadın ayrılık ve düşmanlığını izhar etmemiştir fakat kurtulanlar sadece Müminler olmuştur.

Bundan dolayı “Bunun üzerine orada bulunan müminleri çıkardık” diye buyurmuştur. Bunlar o kadının dışındakilerdir. Ev ise Müslüman evidir.

Darul İslam’ın Tarifi

Bu ayetten şu faydayı elde ederiz. Bir belde işgale uğradığında ki işgale uğrayanlar Müslümanlardır. İşte o bölge içerisinde Hristiyanlar, Yahudiler, müşrikler ve komünistler de bulunsa İslam beldesidir. Çünkü Allah’u Teala, Lut’un evini orada kafir bir kadın olsa da İslam evi olarak ifade etmiştir.”

İbn Useymim (rhm)’in sözü burada bitti.

Allah şeyhe merhamet etsin. Kendisi üstün bir fıkıh ile ayeti kerimeden istidlal etmiş ve muazzam bir beyanda bulunmuştur. Allah’ın rahmeti üzerine olsun.

[1] Hucurat 14

[2] Zariyat 35-36

Bizleri Youtube Kanalımızdan Takip Edin

İbn Teymiyye Rhm’ın Talebesinde Mektup Var

You may also like...