Kim Baba Kim Evlat

Kim Baba Kim Evlat

Bugün çocuklar ve gençler anne babalarına öyle çirkin bir uslub ile hitab etmektedirler ki, şayet biri bu hitaba gözleri ile değil de kulakları ile şahitlik etse kimin anne baba kimin evlat olduğunu anlayabilmesi imkansız denecek kadar zordur.

Anne babalarına emreden, uff bile dememesi gereken anne babalarına beddua eden bir neslin yetişmesi bizleri ciddi manada tedirgin etmekte, Allah’ın indireceği toplu musibetler hususunda gerçekten endişelendirmektedir.

Anne babasına lanet eden evlatlar, onlara fiziki müdahalede bulunanlar, onları mahkemelere şikayet eden evlatlar ve daha bir çok sui edeb sahibi, evlat demeye dilimizin varmadığı bir topluluk yetişmekte/yetişememektedir.

Vakanın en üzücü kısmı ise mütedeyyin olduğunu düşündüğümüz kişilerin dahi anne babaya karşı olan tavırlarında kafirlere, müşriklere ve mücrimlere benzemiş olmasıdır. Kendilerine, anne babalarına karşı saygılı olmaları tavsiye edildiği zaman : “Ama onlarda şu konuda haksız” cümlelerinin arkasına sığınan gençler, şunu iyi bilmelidirler ki zaten anne baba haklı ise evladın tavrının ne olması gerektiği malumdur. İsra Suresi 23 ve 15. Ayetler, Ankebut 8, Lokman 14-15. Ayetler ve Ahkaf suresi 15. Ayet evladın anne babasına nasıl davranması gerektiğini en güzel şekilde öğretmektedir.

 Anne baba hata ederse işte imtihan buradadır. O zaman evladın üzerine düşen imtihanı kazanmaktır.

Rabbimizin  Lokman Suresi 15. Ayette

وَاِنْ جَاهَدَاكَ عَلٰٓى اَنْ تُشْرِكَ ب۪ي مَا لَيْسَ لَكَ بِه۪ عِلْمٌ فَلَا تُطِعْهُمَا وَصَاحِبْهُمَا فِي الدُّنْيَا مَعْرُوفًاۘ وَاتَّبِعْ سَب۪يلَ مَنْ اَنَابَ اِلَيَّۚ ثُمَّ اِلَيَّ مَرْجِعُكُمْ فَاُنَبِّئُكُمْ بِمَا كُنْتُمْ تَعْمَلُونَ

“Eğer onlar seni, hakkında bilgin olmayan bir şeyi (körü körüne) bana ortak koşman için zorlarlarsa, onlara itaat etme. Onlarla dünyada iyi geçin. Bana yönelenlerin yoluna uy. Sonunda dönüşünüz ancak banadır. O zaman size, yapmış olduklarınızı haber veririm.” Buyruğuna itaat etmektir.

Görüldüğü üzere anne baba Allah’a isyanı evladına zorlarsa evlat itaat etmemelidir. Yani evladın itaat etmeyeceği tek husus burasıdır. Ancak bunun dışında evlad daima itaat etmeli ve iyi geçinmelidir.

“Bana yönelenlerin yoluna uy” yani anne babası ile iyi geçinenlerin yoluna. İbrahim (as) babasına dini konuda itaat etmeyip ancak yine de “Babacığım” ifadesini kullandığı gibi.

          Ancak bu gün gençler zaten dinlerini önemsememekte, dünyalık hususlarda da anne babaları ile edepsizce mücadele etmekte, anne babalarını terbiye etmeye yani kendi fikirlerine boyun eğdirmeye çalışmaktadırlar.

Oyasaki Rasulullah (s.a.v) şöyle dua ederdi:

اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ جَارِ السُّوءِ، وَمِنْ زَوْجٍ تُشَيِّبُنِي قَبْلَ الْمَشِيبِ، وَمِنْ وَلَدٍ يَكُونُ عَلَيَّ رَبًّا، وَمِنْ مَالٍ يَكُونُ عَلَيَّ عَذَابًا، وَمِنْ خَلِيلٍ مَاكِرٍ عَيْنَهُ تَرَانِي وَقَلْبُهُ يرْعَانِي إِنْ رَأَى حَسَنَةً دَفَنَهَا، وَإِذَا رَأَى سَيِّئَةً أَذَاعَهَا

“Ey Allah’ım! Kuşkusuz ki, ben kötü komşudan, gençliğimde beni yaşlandıran eşten, beni terbiye etmeye çalışan evlattan, benim üzerime azab olacak maldan ve bana tuzak kuran arkadaştan Sana sığınırım. O arkadaş ki, gözleri bana yakın ama kalbi benden uzaktır! Bende bir fayda görse yanıma gelir ve bende bir kötülük görse, onu hemen ifşa etmeye çalışır!”

(Taberani Dua 1339, 1425, Deylemi Musnedi Firdevs 1/183, Albânî Silsiletu’l-Ehâdîsi’s-Sahîha 3137)

Yani anne babasına itaat etmesi gerekirken, anne babasını kendisine itaate zorlayan evlattan Allah’a sığınmalı her anne baba.

Tüm bunlardan sonra şu da iyi bilinmelidir ki anne babasının üzerine terbiyeci olan evlatların birçoğunu o konuma yine anne baba getirmiştir. Çocuk eğitiminde Nebevi menhece muhalefet eden, vahyi esas almayan her ebeveyn bu hazin sona hazırlanmalıdır.

Fıtraten sahip oldukları sevgi, merhamet, adalet gibi değerleri iman ile terbiye edemeyen her anne baba, evladını başına terbiyeci yapmaya adaydır.

Şunu da iyi biliyoruz ki en kolay şey çocuk eğitimi hakkında konuşmak, en zor olan ise çocuğu eğitmektir. Ancak inanan her anne baba zoru başarmak zorundadır.

Rabbim Müslüman ebeveynleri nebevi menhece ittiba edenlerden kılsın. Evlatlarını salih ve Salihalardan ve sadaka-ı cariye kılsın.

Bizden öncekilerin dedikleri gibi :

وَالَّذ۪ينَ يَقُولُونَ رَبَّنَا هَبْ لَنَا مِنْ اَزْوَاجِنَا وَذُرِّيَّاتِنَا قُرَّةَ اَعْيُنٍ وَاجْعَلْنَا لِلْمُتَّق۪ينَ اِمَامًا

Ey Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göz aydınlığı kıl ve bizi Allah’a karşı gelmekten sakınanlara önder eyle” diyenlerdir. (Furkan 74)

رَبَّنَا وَاجْعَلْنَا مُسْلِمَيْنِ لَكَ وَمِنْ ذُرِّيَّتِنَٓا اُمَّةً مُسْلِمَةً لَكَۖ وَاَرِنَا مَنَاسِكَنَا وَتُبْ عَلَيْنَاۚ اِنَّكَ اَنْتَ التَّوَّابُ الرَّح۪يمُ

“Ey Rabbimiz! Bizi sana boyun eğenlerden kıl, neslimizden de Sana teslim olan bir ümmet çıkar, bize ibadet menasiklerimizi göster, tevbemizi kabul et; zira, tevbeleri çokça kabul eden, çok merhametli olan ancak sensin.” (Bakara 128)

سبحانك اللهم وبحمدك أشهد أن لا إله إلا أنت أستغفرك وأتوب إليك

20.11.2022 / Bursa

Ebu Yasir el-Yarbuzi Cihan Elmas

Bizi Youtube Kanalımızdan Takip Edin

Anne Babanın Çocuklarına Ahiret Hayatını Hatırlatması

You may also like...